Czas zadać sobie pytanie jaką Polskę zostawimy przyszłym pokoleniom. Ważne słowa lidera PSL na Koncercie Noworocznym w Lublini


Budowa wspólnego domu Polska, w którym każdy znajduje się swoje miejsce i czuje się bezpiecznie, była przewodnią myślą przemówienia Władysława Kosiniaka-Kamysza, prezesa PSL, wygłoszonego w czasie Koncertu Noworocznego. Padło też pytanie o to, jaką przyszłość zapewnimy następnym pokoleniom. Wszystko to w oprawie patriotycznych piosenek lwowskich oraz muzyki Chopina, Paderewskiego i Kilara w znakomitych interpretacjach.

 

W samym środku Lublina, w czasie Koncertu Noworocznego PSL, lider tego ugrupowania, Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosił ważne przemówienie, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji Polski. Przypomniał dokonania Polskiego Stronnictwa Ludowego dla niepodległości naszego kraju, w tym osiągnięcia wielkiego lidera ludowców, Wincentego Witosa, którego niezłomna postawa pozwoliła powstrzymać rosyjską nawałę w 1920 roku. Mówił również o walce Stanisława Mikołajczyka o wolną Polskę tuż po drugiej wojnie światowej. Jednak najważniejsze słowa dotyczyły przyszłości naszego kraju. Lider PSL mówił o tym, jak ważna jest budowa wspólnego domu, Polski, który chcemy zostawić przyszłym pokoleniom. Dom ma mieć solidne fundamenty wspólnoty, ciepłe ściany i solidny dach. To nasza praca, praca ludowców. Nowy program Polskiego Stronnictwa Ludowego to innowacje, rozwój i nadzieja - mówił prezes PSL - między innymi drony dla rolnictwa, lekkie tornistry z tabletami oraz internetem a także ważne programy opieki i wsparcia dla seniorów. Rozwój i bezpieczeństwo to motywy przewodnie nowego programu ludowców.

 

Do motywu domu odniósł się również w swoim przemówieniu Krzysztof Hetman, prezes wojewódzkich struktur PSL. Mówił o tym, jak ważne jest budowanie poczucia wspólnoty. Dość dzielenia Polski na A, B i C. Jesteśmy tak samo ważnymi mieszkańcami kraju jak ci, którzy są w Warszawie. Filozofią ludowców zawsze było, jest i będzie budowanie. Dlatego z całą mocą przeciwstawiamy się politycznym podpalaczom, którzy wszędzie chcą wygenerować konflikty i skłócać naród. Tak robiła sanacja i przegrała. Ludowcy wybrali drogę dłuższą, ale skuteczniejszą. Budowa trwałych fundamentów, ścian i dachu domu.

 

Koncert Noworoczny PSL zgromadził znakomitych gości, wśród nich władze samorządowe z marszałkiem województwa na czele, prezydentem miasta Lublina, przedstawicielami władz powiatów i gmin, księżmi a także władzami uczelni wyższych naszego regionu. Podczas koncertu po raz drugi została wręczona nagroda im. Edwarda Wojtasa. Tegorocznym laureatem został prof. zw. dr hab. Jan Jachymek, historyk, znawca społeczno – politycznej myśli ruchu ludowego, organizator i pierwszy dziekan Wydziału Politologii UMCS w Lublinie. Impreza miała miejsce w sali operowej i nowoczesnych wnętrzach lubelskiego Centrum Spotkania Kultur. Ten ważny na mapie województwa ośrodek kulturalny powstał m.in. dzięki staraniom samorządowców Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dodatkowe informacje