Zmarł Stanisław Leszczyński. Miał 90 lat

 


Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego serdecznego Kolegi, Żołnierza Batalionów Chłopskich, Założyciela Zespołu Tańca Ludowego UMCS. Żonie, Synom, Wnukom, całej Rodzinie i Przyjaciołom oraz wszystkim pogrążonym w bólu wyrazy szczerego współczucia składają: 

Prezes PSL, Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak ? Kamysz, Przewodniczący Rady Naczelnej PSL, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski oraz Prezes ZW PSL w Lublinie Krzysztof Hetman wraz Koleżankami i Kolegami  organizacji lubelskiej Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Uroczystości żałobne odbędą się w sobotę, 18.03.2017 r.:

- o godz. 10.00 w Akademickim Centrum Kultury UMCS ?Chatka Żaka? (Lublin, ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się pożegnanie śp. Stanisława    Leszczyńskiego przez społeczność akademicką UMCS.

- o godz. 12.00 w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona zostanie Msza św. za duszę śp. Stanisława Leszczyńskiego.

- o godz. 14:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe.

 

Stanisław Leszczyński urodził się 27 sierpnia 1926 roku w Liśniku Dużym. Był wielkim polskim patriotą, całym sercem zaangażowanym w obronę Polski. Od września 1941 roku do końca okupacji walczył w Batalionach Chłopskich pod pseudonimem ?Czarny?. Pod koniec okupacji uczestniczył w akcji Armii Krajowej ?Burza?.

Za poświęcenie i ofiarną walkę w obronie Ojczyzny został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Po wojnie był aktywnym społecznikiem, działaczem wielu organizacji kombatanckich i kulturalnych. W 1953 roku założył Zespół Tańca Ludowego UMCS. Kierował nim do 2009 r.

Za działalność patriotyczną, rozsławienie Polski i jej kultury narodowej na świecie oraz za wielkie zaangażowanie społeczne Stanisław Leszczyński otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in.: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Medal ?Zasłużony Kulturze ? Gloria Artis?, Order Suwerenności Świętego Stanisława, Najwyższe Odznaczenie Folklorystyczne Austrii, Medal Jubileuszowy za pomoc Kościołowi Rzymskokatolickiemu i Polakom na Ukrainie, Medal ?Meritus Patriae? przyznany przez Zarząd Fundacji ?Pomoc Polakom na Wschodzie?, Medal Zasłużony dla Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przyznany przez Senat Akademicki i wiele innych.

Uczestniczył jako ekspert ds. folkloru w Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych. W ubiegłym roku podczas listopadowego benefisu świętował wraz z przyjaciółmi 90. urodziny.

Dodatkowe informacje