Chwała Bohaterom - 76 rocznica powstania Batalionów Chłopskich


8 października 2016r. minęła 76. rocznica powołania Batalionów Chłopskich, konspiracyjnej organizacji zbrojnej polskiego ruchu ludowego. Bataliony, druga po Armii Krajowej liczebnie podziemna armia w okupowanej Polsce, liczyła ponad 170 tys. osób.

? Bataliony Chłopskie zapisały jedną z najpiękniejszych kart w dziejach polskiego oręża. Stały się jednym z najważniejszych osiągnięć ruchu ludowego. Są ważną częścią naszego wspólnego dziedzictwa, które jako Polak i ludowiec z dumą noszę w swoim sercu ? mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

 

W sobotę, 8 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed pomnikiem ?Ku chwale Batalionów Chłopskich?, odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterstwo chłopów walczących o niepodległą Polskę. Uczestnicy złożyli m.in. kwiaty przed grobem komendanta głównego BCh gen. Franciszka Kamińskiego. Druga część rocznicowych uroczystości odbyła się w budynku Naczelnej Organizacji Technicznej przy ul. Czackiego.

Obchody 76. rocznicy powołania BCh zakończyły się w dniu 10 października konferencją naukową w Sejmie, organizowaną wspólnie przez Klub Parlamentarny PSL, kombatantów, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne.

Konferencję otworzył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, prowadzącym i moderatorem był poseł PSL Piotr Zgorzelski. Wśród prelegentów obecni byli  m.in. Janusz Gmitruk, Zbigniew Zaborowski, Przemysław Bednarczyk i Jerzy Mazurek. W spotkaniu wzięli udział m.in. kombatanci i przedstawiciele szkół im. Batalionów Chłopskich, liczne delegacje, w tym ponad czterdziestoosobowa z  naszego województwa lubelskiego z prezesem Zarządu Gminnego PSL w Niemcach kol. prezesem Henrykiem Smolarzem na czele.  

Dodatkowe informacje