Czym jest CEFTA i czy stanowi realne zagrożenie dla polskiego ekdsportu produktów rolnych?

CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Według jej założeń mają zostać zniesione cła, a handel pomiędzy UE a Kanadą ma zostać znacząco zliberalizowany.

1. Podczas ostatnich posiedzeń komisji sejmowych, rząd zapewniał, że Polska nie ma stanowiska w sprawie umowy CETA. Tymczasem w czasie nieformalnego szczytu PiS opowiedział się za podpisaniem umowy. To poważne zagrożenie dla polskiego rolnictwa.

2. CETA to ?stworzenie furtki dla żywności genetycznie modyfikowanej, dla GMO, która będzie mogła dość swobodnie wkraczać w obszar celny UE, również Polski. PSL ostrzega, że na unijny, ale i na Polski rynek trafią naszpikowane GMO z kukurydzy i soi oraz produkty mięsne bez oznakowania.

3. Przez CETA ucierpią także polscy eksporterzy. 80% polskiego eksportu idzie do Unii Europejskiej. Ta aktywność znacznie się zmniejszy przez ratyfikacje tej umowy. Kanada nie będzie musiała przestrzegać wysokich standardów unijnych, przez co ich żywność zaleje rynek europejski.

4. PSL przygotowało projekt uchwały ?w sprawie sprzeciwu wobec zaproponowanego przez Komisję Europejską trybu ratyfikacji umowy między Unią Europejską a Kanadą ? CETA bez akceptacji państw członkowskich?. Póki co, sejm nie zajął się uchwałą.

5. CETA może spowodować, że europejskie, tradycyjne, rodzinne rolnictwo przegra z wielkim farmerskim, dotowanym przez administrację publiczną rolnictwem amerykańskim, czy kanadyjskim.

Dodatkowe informacje