PSL i ZNP wspólnie w obronie polskiej szkoły


Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz podpisali porozumienie ?W obronie polskiej szkoły?. Wspólnie protestują przeciw upolitycznianiu oświaty i zapowiadanej rewolucji w systemie edukacji.

 

? System edukacji wymaga ponadpolitycznego porozumienia, wymaga staranności i stabilności. Tego nam najbardziej w polityce brakuje. Nowy rząd zamiast burzyć to, co udało się dotychczas zrobić, powinien wnieść nowe, konstruktywne pomysły na zmiany w szkołach ? mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu porozumienia na konferencji w Sejmie.

Lider ludowców podkreślił, że zmiany w systemie edukacyjnym powinny być ewolucyjne, nie rewolucyjne. ? Polska szkoła nie potrzebuje zmiany tabliczek i pieczątek, ale zmniejszenia liczebności klas, zapewnienia ciepłych posiłków dla wszystkich uczniów, co najmniej jednej godziny angielskiego dziennie. To są rzeczy, które podnoszą jakość edukacji ? przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał, że każda zmiana w edukacji odbija się przede wszystkim na uczniach. ? To oni powinni być w centrum zainteresowania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tymczasem do tej pory nie dostaliśmy konkretnych propozycji zmian. Nie ma przedstawionych podstaw programowych, nie ma pokazanej siatki nauczyciela ? mówił Broniarz.

Odnosząc się do zapowiedzianych przez resort edukacji zmian, szef ZNP zwrócił uwagę na tempo ich wprowadzania. ? Jeśli próbujemy tak ważną dziedzinę jak edukacja modernizować byle jak, na kolanie, w pośpiechu, bez jakiejkolwiek refleksji, to trzeba sobie zdawać sprawę, że to operacja przeprowadzana dosłownie na żywym organizmie dziecka i nauczyciela ? przestrzegł.

W dziesięciopunktowym porozumieniu PSL i ZNP zapisano m.in., że ?Najwyższym dobrem dla szkoły i nauczycieli jest dobro dziecka. Dla dobra dzieci i rodziców szkoła musi być instytucją stabilną? oraz, że ?System edukacji nie może podlegać koniunkturalnym i politycznym zmianom. Jego kształt i działanie powinno być niezależne i stałe, dające dzieciom, młodzieży i rodzicom poczucie pewności oraz przewidywalności?.

ZNP i PSL chcą budować szeroki front porozumienia w obronie polskiej szkoły. ? Dzisiaj wszyscy, którym na sercu leży polskiej szkoły powinien podpisać ten pakt. Szkoła wymaga porozumienia ponad podziałami, dla dobra naszych dzieci ? podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Petycję ?W obronie polskiej szkoły? można podpisać w internecie. Dołącz do nas i wspólnie obrońmy szkoły przed polityczną rewolucją!

Dodatkowe informacje